Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

< Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 25  Następna >

Wicko

21 wrzesień 2011r.

Wicko, położone przy skrzyżowaniu dróg Łeba-Lębork i Puck-Słupsk to coraz większa wieś gminna. Rozwój Wicka nastąpił na przełomie XIX i XX stulecia. Najstarsze informacje o wsi pochodzą dopiero z roku 1402. Majątek ten należał • do biskupów włocławskich, z których jeden przekazał go swoim krewnym, rodzinie Górków.

Czytaj dalej...


Maszewko

20 wrzesień 2011r.

Maszewko to duża wieś położona przy trasie z Pucka do Wicka i Słupska. Wywodziła się stąd rodzina von Ropków, która Maszewkiem władała przez kilkaset lat. Niestety, w latach 60. zniszczeniu uległ tutejszy pałac i jedyną pozostałością zespołu pałacowego są zabudowania gospodarcze i zaniedbany park. Ze względu na pałac oraz jedyny zachowany na ziemi lęborskiej wiatrak "Holender" warto odwiedzić ZDRZEWNO, małą wieś położoną 3 km na południe od Maszewka. Lokowana na prawie polskim kaszubska wieś wzmiankowana była po raz pierwszy w roku 1398. Do początku XIX stulecia tutejszy majątek po części należał do Goddentowów, a po części do Wejherów z Gęsi. W roku 1805 Zdrzewno zakupili Zimdarsowie, którzy wybudowali tu dwupiętrowy pałac.

Czytaj dalej...


Ulinia

17 wrzesień 2011r.

Ulinia jest również miejscem wartym odwiedzenia. Leży ona 3 km na wschód od Sarbska. Poza kilkoma starymi budynkami z początku XX stulecia jedynym zabytkiem jest gruntownie przebudowany pałac, pełniący od lat rolę ośrodka kolonijnego. Ulinia jest chętnie odwiedzana przez łebian, którzy wolą odległą o niecałe 2 km od wsi pustą plażę od swoich zatłoczonych "piasków". Okolica jest urokliwa, a na wschód od Ulini rozciągają się niewysokie, częściowo zalesione wydmy. Przed wojną ze względu na ich szaroburą barwę nazywano je "Worami pełnymi wełny". Wydmy te rozciągają się na przestrzeni kilkaunastu kilometrów i sięgają aż do Sasina i latarni Stilo (opis w rozdziale "Powiat wejherowski").

Czytaj dalej...


Sarbsk

16 wrzesień 2011r.

Sarbsk leży 8 km na południowy wschód od Łeby, przy drodze do Sasina. Trudno stwierdzić, czy nazwa wsi, czy nazwa jeziora była pierwsza. Jezioro Sarbsko znajduje się jednak kilkaset metrów na północ od wsi i z drogi go nie widać. Pierwszy raz Sarbsk jako dobra szlacheckie wymieniany był w roku 1377.

Czytaj dalej...


Żarnowska

15 wrzesień 2011r.

Żarnowska od pewnego czasu pełni rolę tańszej dzielnicy Łeby. Jest to nieduża nadjeziorna osada powstała w końcu XVIII wieku po obniżeniu poziomu jeziora Łebsko, przy jego południowo wschodnim krańcu. Sławę wsi w latach 30. przyniosło odkrycie na pobliskich łąkach dużej prehistorycznej łodzi. Czasy były inne i po stosownych poprawkach w szczecińskim muzeum wystawiono oryginalne czółno... wikingów. W zachodniej części wsi przed kilku laty pobudowano także ładną kaplicę.

Czytaj dalej...


Nowęcin - Łeba

14 wrzesień 2011r.

Nowęcin, wspomniany wcześniej, administracyjnie należy do gminy Wicko, ale właściwie stanowi dzielnicę Łeby. Jego powstanie wiąże się z powodzią z roku 1497, która przesuwając na wschód ujście rzeki Łeby, odcięła od miasta dwór Wejherów, ówczesnych właścicieli Łeby. Sytuacja była na tyle poważna, że postanowiono przenieść siedzibę rodowąw bardziej bezpieczne miejsce, nad zachodni brzeg jez. Sarbsko. Kompleks pałacowy rodu Wejherów z połowy XVII wieku przetrwał do dziś, choć wielokrotnie był przebudowywany. Pałac położony jest na wzgórzu nieopodal brzegu jeziora.

Czytaj dalej...


Okolice Łeby i Wicka

13 wrzesień 2011r.

Pustawe, jeśli porównywać z letnim tłokiem w Łebie, miejscowości w okolicach kurortu to typowo rolnicze tereny, których mieszkańcy dopiero zaczynają dostrzegać możliwości drzemiące w turystyce.

Czytaj dalej...


Wydmy - Łeba

12 wrzesień 2011r.

Wydmy dla wszystkich związane są nieodłącznie z Łebą. Zresztą mówi się "wydmy w Łebie". Dopiero gdy ktoś spróbuje pieszo do nich dojść (około 1,5 godziny intensywnego marszu), to zmienia się mu "optyka". Wydmy, największa atrakcja Słowińskiego Parku Narodowego (dalej w skrócie SPN), znajdują się bowiem około 8 km na zachód od miasta. Ze względu na to iż jest to teren SPN, wolno do nich iść tylko oznakowanymi szlakami - zielonym lub czerwonym. Łebskie wydmy są największym powierzchniowo i najbardziej malowniczym skupiskiem ruchomych piasków w tej części wybrzeża Bałtyku.

Czytaj dalej...


Strona 2 z 25, < Poprzednia  1  [2]  3  4  ... 25  Następna >