Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

  [1]  2  3  4  ... 25  Następna >

Nadole Kaszubska wieś letniskowa

18 lipiec 2013r.

Nadole Kaszubska wieś letniskowa nad Jez. Żarnowieckim. W 1987 r. założono tu niewielki park etnograficzny - Zgroda Gburska i Rybacka, filię Muzeum Ziemi Puckiej. Są tu budynki gospodarcze z XIX w. z wyposażeniem charakterystycznym dla średniozamożnych Kaszubów - zagrody gburskie, chata parobka-ogrodnika z oryginalnymi sprzętami i meblami, stodoła, stajnia, wędzarnia, obora, wozownia i chlewik. Z przystani można odbyć rejs wycieczkowy Statkiem Nadolanin po jeziorze.

Czytaj dalej...


Odargowo

18 lipiec 2013r.

Odargowo Wieś w pobliżu Jez. Żarnowieckiego i morza. Na okolicznym wzgórzu (43,5 m n.p.m.) znajduje się największy na Kaszubach głaz narzutowy (gnejs łyszczykowy) nazywany Pogańskim lub Diabelskim Kamieniem (obwód 20 m, dł. 7 m, szer. 4,5 m, wys. 3,5 m). Część głazu odłupano w XIX w" kruszywo wykorzystano do budowy drogi. Na ścianach głazu bogata flora epifityczna, mchy i porosty o charakterze górskim, w tym

Czytaj dalej...


Łupawa wieś kaszubska

18 lipiec 2013r.

Łupawa Wieś kaszubska nad rzeką Łupawa. W okolicy liczne odkryte obiekty archeologiczne, cmentarzyska megalityczne kultury pucharów lejkowatych z lat 5000-4900 i 2800-2500 p.n.e., groby ludności kultur: łużyckiej i ceramiki sznurowej, cmentarzysko kurhanowe z lat 1700-1600 p.n.e. z epoki brązu (największy zachowany kompleks cmentarzysk megalitycznych). Skupisko grobowców ma kształt wydłużonego trapez. Kościół z XVIII w. Pierwotna świątynia z XIII w. spłonęła w XVII w., obecny kościół z lat 1767-1772, zachowana gotycka dolna część wieży.

Czytaj dalej...


Koszalin

22 wrzesień 2011r.

W momencie utworzenia województwa w 1950 r. w Koszalinie mieszkało 18,9 tys. osób. Miasto w czasie ostatniej wojny zostało zniszczone w około 40 proc. W latach pięćdziesiątych odbudowano cen.rum, wznosząc później ratusz miejski. Dzięki wyburzeniu starych budynków oraz nowej zabudowie, miasto, a szczególnie główna ulica Zwycięstwa, uzyskało wygląd wielkomiejski. Poza centrum powstały nowe osiedla, w tym największe "Północ", złożone z budynków pięciokondygnacyjnych i wieżowców. Co druga rodzina w Koszalinie mieszka w budynkach wzniesionych po wojnie.

Czytaj dalej...


Uzdrowiska Kołobrzeg i Połczyn Zdrój

22 wrzesień 2011r.

Są tu 2 miasta uzdrowiskowe: Kołobrzeg, i Połczyn-Zdrój. Rozwijają się one w oparciu o bogate zasoby solanek i borowin. Wiodącą rolę spełniają uzdrowiska państwowe, podległe Ministerstwu Zdrowia i Opieki Społecznej. Dysponują rozwiniętą, nowoczesna bazą zabiegową, doświadczonym zespołem lekarzy i pielęgniarek, ściśle współpracują z akademiami medycznymi i instytutami naukowymi. Prócz uzdrowisk państwowych istnieją sanatoria zakładów pracy, jak górnicze w Podczelu pod Kołobrzegiem i dziesiątki innych w Kołobrzegu. Lecznictwo uzdrowiskowe w Kołobrzegu ma długie tradycje. Zaczęło się ono od tego, że w 1802 r. radca celny z Poznania, odsiąd'ujqcy karę w kołobrzeskiej twierdzy tu odzyskał zdrowie, "zażywając trzysta kąpieli". Rok 1830 uważany jest za początek w dziejach kołobrzeskiego uzdrowiska. W czasie ostatniej wojny zostało ono doszczętnie zniszczone.

Czytaj dalej...


Krokowa - gmina

22 wrzesień 2011r.

W żadnej innej gminie na terenie powiatu puckiego nie splotły się tak silnie jak w Krokowej kaszubsko-polsko-niemieckie losy. Na siedem wieków z Krokową związał się ród von Krockowów. W historii gminy olbrzymią rolę odegrały także osiadłe w Żarnowcu zakony cysterek i benedyktynek. Półtora kilometra od klasztoru rozciąga się malownicze Jezioro Żarnowieckie, a na jego wschodnim brzegu odnaleźć można ślady po dawnym grodzisku - Zamkowej Górze. Jeśli dodać do tego wyjątkowe walory krajobrazowe i 18-kilometrowy pas wybrzeża, to doprawdy trudno wyobrazić sobie atrakcyjniejsze miejsce na letni czy jesienny wypoczynek.

Czytaj dalej...


Charbrowo

15 wrzesień 2011r.

Charbrowo, leżące 8 km na południe od Łeby, to stara kaszubska wieś należąca od 1286 roku do biskupów włocławskich. Później znajdowała się we władaniu rodu Wejherów. Od połowy XVII wieku do roku 1945 wieś należała do Somnitzów. Rodzina ta pełniła wiele zaszczytnych funkcji i należała do najznamienitszych na ziemi lęborskiej.

Czytaj dalej...


Poraj

05 wrzesień 2011r.

Poraj leży 3 km na zachód od Wicka, przy trasie do Słupska. W zasadzie nie jest to wieś, lecz majątek ziemski - samotnie stojący wśród parku pałac, otoczony ze wszystkich stron polami i nadłebskimi łąkami. Folwark ten powstał w XIX wieku, po uregulowaniu wspomnianej doliny Łeby.

Czytaj dalej...


Strona 1 z 25,   [1]  2  3  4  ... 25  Następna >