morze, jeziora, góry, Polska
16 wrzesień 2011r.
Sarbsk leży 8 km na południowy wschód od Łeby, przy drodze do Sasina. Trudno stwierdzić, czy nazwa wsi, czy nazwa jeziora była pierwsza. Jezioro Sarbsko znajduje się jednak kilkaset metrów na północ od wsi i z drogi go nie widać. Pierwszy raz Sarbsk jako dobra szlacheckie wymieniany był w roku 1377.
17 wrzesień 2011r.
Ulinia jest również miejscem wartym odwiedzenia. Leży ona 3 km na wschód od Sarbska. Poza kilkoma starymi budynkami z początku XX stulecia jedynym zabytkiem jest gruntownie przebudowany pałac, pełniący od lat rolę ośrodka kolonijnego. Ulinia jest chętnie odwiedzana przez łebian, którzy wolą odległą o niecałe 2 km od wsi pustą plażę od swoich zatłoczonych "piasków". Okolica jest urokliwa, a na wschód od Ulini rozciągają się niewysokie, częściowo zalesione wydmy. Przed wojną ze względu na ich szaroburą barwę nazywano je "Worami pełnymi wełny". Wydmy te rozciągają się na przestrzeni kilkaunastu kilometrów i sięgają aż do Sasina i latarni Stilo (opis w rozdziale "Powiat wejherowski").
20 wrzesień 2011r.
Maszewko to duża wieś położona przy trasie z Pucka do Wicka i Słupska. Wywodziła się stąd rodzina von Ropków, która Maszewkiem władała przez kilkaset lat. Niestety, w latach 60. zniszczeniu uległ tutejszy pałac i jedyną pozostałością zespołu pałacowego są zabudowania gospodarcze i zaniedbany park. Ze względu na pałac oraz jedyny zachowany na ziemi lęborskiej wiatrak "Holender" warto odwiedzić ZDRZEWNO, małą wieś położoną 3 km na południe od Maszewka. Lokowana na prawie polskim kaszubska wieś wzmiankowana była po raz pierwszy w roku 1398. Do początku XIX stulecia tutejszy majątek po części należał do Goddentowów, a po części do Wejherów z Gęsi. W roku 1805 Zdrzewno zakupili Zimdarsowie, którzy wybudowali tu dwupiętrowy pałac.
21 wrzesień 2011r.
Wicko, położone przy skrzyżowaniu dróg Łeba-Lębork i Puck-Słupsk to coraz większa wieś gminna. Rozwój Wicka nastąpił na przełomie XIX i XX stulecia. Najstarsze informacje o wsi pochodzą dopiero z roku 1402. Majątek ten należał • do biskupów włocławskich, z których jeden przekazał go swoim krewnym, rodzinie Górków.
05 wrzesień 2011r.
Poraj leży 3 km na zachód od Wicka, przy trasie do Słupska. W zasadzie nie jest to wieś, lecz majątek ziemski - samotnie stojący wśród parku pałac, otoczony ze wszystkich stron polami i nadłebskimi łąkami. Folwark ten powstał w XIX wieku, po uregulowaniu wspomnianej doliny Łeby.
15 wrzesień 2011r.
Żarnowska od pewnego czasu pełni rolę tańszej dzielnicy Łeby. Jest to nieduża nadjeziorna osada powstała w końcu XVIII wieku po obniżeniu poziomu jeziora Łebsko, przy jego południowo wschodnim krańcu. Sławę wsi w latach 30. przyniosło odkrycie na pobliskich łąkach dużej prehistorycznej łodzi. Czasy były inne i po stosownych poprawkach w szczecińskim muzeum wystawiono oryginalne czółno... wikingów. W zachodniej części wsi przed kilku laty pobudowano także ładną kaplicę.
15 wrzesień 2011r.
Charbrowo, leżące 8 km na południe od Łeby, to stara kaszubska wieś należąca od 1286 roku do biskupów włocławskich. Później znajdowała się we władaniu rodu Wejherów. Od połowy XVII wieku do roku 1945 wieś należała do Somnitzów. Rodzina ta pełniła wiele zaszczytnych funkcji i należała do najznamienitszych na ziemi lęborskiej.