Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

By urlop był niezapomniany

11 kwiecień 2010r.

Aby nasz tegoroczny wypoczynek nad morzem na długo pozostał nam w pamięci, warto zacząć przygotowania do niego odpowiednio wcześniej. Przede wszystkim zacznijmy od najważniejszych rzeczy, takich jak rezerwacja noclegu. Rezerwacji warto dokonać nieco wcześniej, jeśli nie chcemy przepłacać czy tracić czasu po przyjeździe na szukanie miejsca noclegowego. W sezonie letnim ceny bowiem są wygórowane, a ilość noclegów nieco ograniczona, warto więc dokonać rezerwacji nawet na kilka miesięcy przed przyjazdem. Wówczas wpłacamy zaliczkę, a resztę sumy zapłacimy dopiero po zakończeniu pobytu.

Czytaj dalej...


Przyroda nad morzem

12 kwiecień 2010r.

Jeśli jesteśmy miłośnikami przyrody, urlop nad Bałtykiem z pewnością będzie dla nas idealny. Tu bowiem znajdziemy wiele parków, w których można spędzać czas, z dala od wielkomiejskiego hałasu. Najbardziej znane są dwa największe parki na Pomorzu: Słowiński i Woliński park narodowy. Parki te utworzone zostały w celu ochrony rozmaitych gatunków roślin i zwierząt. Można więc tu spotkać zwierzęta czy zobaczyć rośliny, znajdujące się pod ochroną.

Czytaj dalej...


Roślinność obrzeży jezior dystroficznych

01 wrzesień 2011r.

W obszarze torfowisk wysokich, a także wśród borów bagiennych spotykamy na pobrzeżu szereg niewielkich jeziorek dystroficznych, o których mówi się, że są „zawieszone w torfie". Ich woda jest czarna, lecz nie z powodu zanieczyszczeń. Włożywszy do wody rękę, widzimy na jej jasnym tle znaczne ilości drobnej zawiesiny torfowej, unoszącej się w wodzie i nadającej jej ów czarny kolor. Jeziorka te należą do grupy jezior skąpożywnych. Nie otacza ich pas oczeretów ani pasmo szuwarów.

Czytaj dalej...


Międzyzdroje

10 wrzesień 2011r.

Międzyzdroje — obok Sopotu i Świnoujścia — należą do najpopularniejszych i najbardziej znanych kąpielisk polskiego wybrzeża. Ku maleńkiemu miasteczku wyspy Wolin każdego roku zdążają setki tysięcy osób z całego kraju, by regenerować tu swoje siły, a równocześnie zapoznać się z urodą krajobrazu tego regionu.

Czytaj dalej...


Kąpielisko morskie nad brzegiem Bałtyku

13 wrzesień 2011r.

Nazwa Międzyzdrojów- wskazuje na ich położenie geograficzne. Zostały one założone pomiędzy dwoma zdrojami (tak kiedyś, w czasach słowiańskich określano zbiorniki wodne); jeden z nich to położony na północ od osady — Bałtyk, drugi, przylegający od południa — Zalew Szczeciński i jego rozlewiska.

Czytaj dalej...


Kosakowo - Rewa

23 lipiec 2013r.

Na południowym krańcu powiatu puckiego, przy lokalnej drodze z Pucka do Gdyni, leży gminna wieś KOSAKOWO. Po zniszczeniach z roku 1939 wieś nie ma zabytków, a na jej powojennym rozwoju do dziś ciąży usytuowane już w granicach Gdyni lotnisko wojsko-i we. W 1224 roku odnotowano istnienie osady Kossakeuitz, podle- J gającej norbertankom z Żukowa. Później, podobnie jak Mosty,Kosakowo przekazane zostało klasztorowi w Oliwie. Szybki rozwój wsi, nastąpił w XIX wieku. Bogaci gospodarze tworzyli liczne organizacje gospodarcze i społeczne, z których najtrwalsza była działająca do roku 1996 i znana chyba wszystkim mieszkańcom Trójmiasta spółdzielnia mleczarska „Kosakowo".

Czytaj dalej...


Nad Jeziorem Żarnowieckim

23 lipiec 2013r.

NAD JEZIOREM ŻARNOWIECKIM Na zachodzie powiatu puckiego, przy dawnej granicy Rzeczypospolitej i Pomorza Zachodniego, leży gmina Krokowa. Centralne miejsce zajmuje tu Jezioro Żarnowieckie - jedno z większych w woj. pomorskim, jedno z nielicznych nieobjętych zakazem używania lodzi motorowych. Okolice Krokowej, poza klasztorem w Żarnowcu, znane są przede wszystkim z kąpielisk w Białogórze i Dębkach oraz wyjątkowego nagromadzenia dworów i pałaców, z krokowskim zamkiem na czele.

Czytaj dalej...


Żarnowiec

23 lipiec 2013r.

ŻARNOWIEC to wieś leżąca 4 km na zachód od Krokowej, nad północno-wschod-nim krańcem Jeziora Żarnowieckiego. Niegdyś było to centrum posiadłości klasztoru cysterek. Konwikt ufundowany został przez księcia Subisława około roku 1215. Na skutek kolejnych nadań i darowizn do 1834 roku, gdy nastąpiła sekularyzacja (zlikwidowanie) klasztoru, władał on obszarem ponad 5000 ha. Dzięki położeniu na uboczu głównych szlaków komunikacyjnych, na granicy Rzeczypospolitej, klasztor i wieś uniknęły większych zniszczeń wojennych i do dzisiaj zachwycają swą oryginalnością.

Czytaj dalej...


Strona 2 z 3, < Poprzednia  1  [2]  3  Następna >