Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

Frombork

11 czerwiec 2012r.

Frombork (m., 1300 mieszk., połącz, kol. i aut. z Elblągiem i Braniewem, przystań żeglugi statków do Krynicy Morskiej, schr. PTTK, rest., p-ta) leży nad Zalewem Wiślanym na terenie woj. olsztyńskiego. Jest to punkt docelowy niezliczonych wycieczek turystycznych i naukowych, przybywających1 tu najczęściej z Gdańska i dlatego włączono go do tras turystycznych woj. gdańskiego. Frombork znajdował się na terenie plemienia pruskiego Warmów. Najstarsza wzmianka o osadzie pochodzi z ,1278 r. Wcześniej był tu pruski gród, na którego miejscu stanął w ,1278 r. zameczek obronny. Na miejscu drewnianej katedry zaczęto wznosić w 1329 r. murowaną, która dochowała się do dziś. W 1. 1329—42 wzniesiono prezbiterium, a budowę ukończono w 1388 r. Równocześnie kontynuowano

Czytaj dalej...


Okolice Malborka

11 czerwiec 2012r.

W odl. ok. 7 kra na pn. od Nowego Stawu leży stara wieś żuławska Marynowy, w której kilka domów podcieniowych i piękny dom nr 55 wybudowany przez Piotra Loawena W 1803 r. z bogato rzeźbionym portalem wejściowym, gotycki kościół, wieża z 1873 r" we wnętrzu zachowane dawne wyposażenie. Na pn. krańcu wsi wiatrak. 35 km Nowy Dwór Gdański (m. pow., 5500 mieszk., połącz, kol. przez Szymankowo (25 km) z Tczewem — 35 km i Malborkiem — 34 km, węzeł kol. wąskotorowych, połącz, aut. z Gdańskiem — 41 km, z Elblągiem — 24 km, z Krynicą Morską — 40 km, z Malborkiem — 31 km, hotel, rest., st. benz.). Miasto usytuowane jest pośród depresji Żuław Wielkich, nad wolno płynącą rz.

Czytaj dalej...


Starogard Gdański

11 czerwiec 2012r.

Starogard Gdański (m. pow., 27 000 mieszk., ośrodek przemysłowy, połącz, kol. z Tczewem — 24 km, ze Skarszewami — 19 km, ze Skórczem — 24 km, połącz, aut. przez Trąbki Wlk. (23 km) z Gdańskiem — 49 km, z Czerskiem — 45 km, przez Czarlin (20 km) z Tczewem — 27 km, przez Skarszewy (16 km) z Tczewem — 49 km, ze Skórczem — 28 km, z Pelplinem — 16 km, przez Ocypel (36 km) i Skórcz (52 km) z Osie-kiem — 64 km, hotel, rest., st. wodna, st. benz.). Miasto leży w ładnej pagórkowatej okolicy, nad rz. Wierzycą, w pobliżu dużych obszarów

Czytaj dalej...


Brzezno Szlacheckie

24 lipiec 2013r.

BRZEZNO SZLACHECKIE to jedna z większych wsi na Gochach, położona w pobliżu trzech jezior: Wiejskiego, Gwieździńca i Gwiazdy. Wzmiankowana była w XIV wieku, w ówczesnych granicach Pomorza Zachodniego. Jak sama nazwa wskazuje, była od początku osadą rycerską. Z czasem ziemia dzielona była pomiędzy licznych potomków i już w XVII wieku aż 14 rodzin uprawiało areał o powierzchni 8,5 tana.

Czytaj dalej...


Miastko i Okolice

24 lipiec 2013r.

MIASTKO I OKOLICE Jeszcze trzydzieści lat temu, gdy istniat powiat miastecki, do okolic Miastka można było zaliczać tereny koło Białego Boru (dziś w powiecie szczecineckim), Kępic (obecnie powiat słupski) i Koczały (powiat człuchowski). Dziś należy do nich właściwie tylko teren gminy Miastko oraz okolice Kołczygłów i Trzebielina - niegdyś rdzenia powiatu miasteckiego.

Czytaj dalej...


Kaszubskie Bieszczady

24 lipiec 2013r.

KASZUBSKIE BIESZCZADY - OKOLICE MIASTKA Okolice Miastka odznaczają się wyjątkową malowniczością ze względu na liczne morenowe wzgórza (kulminacja w rejonie Szybskiej Góry), mniejsze i większe kompleksy leśne oraz kilkadziesiąt różnej wielkości jezior. Choć brak tu wyznaczonych miejsc widokowych, co rusz możemy się zachwycać dalekimi perspektywami i doskonałym nasyceniem różnorodnymi szczegółami. Mało turystów, niewielu mieszkańców, sporadyczny ruch samochodów i niewielkie wsie sprawiają, iż można tu naprawdę odpocząć od codziennej krzątaniny i pośpiechu. Czas płynie sobie tu jakby odmiennym, wolnym strumieniem. Jeśli dodać do tego żywą miejscową kaszubską i ukraińską kulturę, to porównanie do Bieszczad okazuje sie zupełnie uzasadnione.

Czytaj dalej...


Świerzno

24 lipiec 2013r.

ŚWIERZNO leży na zachód od Kawcza, przy drodze do Polanowa. Już w średniowieczu było siedzibą parafii i jedną z głównych posiadłości Lettowów. W roku 1477 świerzyński majątek Lettowów obejmował także Świerzynko, Kawcze i osadę Biała. W 1519 roku większa część Świerzna przeszła w ręce Massowów, którzy rozwinęli tu hodowlę koni. W czasie wojny trzydziestoletniej duża wieś została mocno zniszczona i prawie się wyludniła. Późniejsza odbudowa koncentrowała się wzdłuż głównej wiejskiej drogi.

Czytaj dalej...


Okolice Kołczygłów i Trzebielina

24 lipiec 2013r.

OKOLICE KOŁCZYGŁÓW I TRZEBIELINA Jest to północno-wschodnia część dawnego powiatu miasteckiego, obejmująca tereny niegdyś stanowiące włości przede wszystkim rodziny Puttkamerów. Przyrodniczo i krajobrazowo okolice te przypominają tereny wokół Lęborka i Wejherowa, a nieliczne małe jeziora znajdują się jedynie w południowej części tego terenu. Wielką ozdobą są za to wspaniałe lasy i dwie rzeki - Słupia oraz Wieprza.

Czytaj dalej...


Strona 2 z 3, < Poprzednia  1  [2]  3  Następna >