Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

< Poprzednia  1  [2]

Miastko i Okolice

24 lipiec 2013r.

MIASTKO I OKOLICE Jeszcze trzydzieści lat temu, gdy istniat powiat miastecki, do okolic Miastka można było zaliczać tereny koło Białego Boru (dziś w powiecie szczecineckim), Kępic (obecnie powiat słupski) i Koczały (powiat człuchowski). Dziś należy do nich właściwie tylko teren gminy Miastko oraz okolice Kołczygłów i Trzebielina - niegdyś rdzenia powiatu miasteckiego.

Czytaj dalej...


Kaszubskie Bieszczady

24 lipiec 2013r.

KASZUBSKIE BIESZCZADY - OKOLICE MIASTKA Okolice Miastka odznaczają się wyjątkową malowniczością ze względu na liczne morenowe wzgórza (kulminacja w rejonie Szybskiej Góry), mniejsze i większe kompleksy leśne oraz kilkadziesiąt różnej wielkości jezior. Choć brak tu wyznaczonych miejsc widokowych, co rusz możemy się zachwycać dalekimi perspektywami i doskonałym nasyceniem różnorodnymi szczegółami. Mało turystów, niewielu mieszkańców, sporadyczny ruch samochodów i niewielkie wsie sprawiają, iż można tu naprawdę odpocząć od codziennej krzątaniny i pośpiechu. Czas płynie sobie tu jakby odmiennym, wolnym strumieniem. Jeśli dodać do tego żywą miejscową kaszubską i ukraińską kulturę, to porównanie do Bieszczad okazuje sie zupełnie uzasadnione.

Czytaj dalej...


Świerzno

24 lipiec 2013r.

ŚWIERZNO leży na zachód od Kawcza, przy drodze do Polanowa. Już w średniowieczu było siedzibą parafii i jedną z głównych posiadłości Lettowów. W roku 1477 świerzyński majątek Lettowów obejmował także Świerzynko, Kawcze i osadę Biała. W 1519 roku większa część Świerzna przeszła w ręce Massowów, którzy rozwinęli tu hodowlę koni. W czasie wojny trzydziestoletniej duża wieś została mocno zniszczona i prawie się wyludniła. Późniejsza odbudowa koncentrowała się wzdłuż głównej wiejskiej drogi.

Czytaj dalej...


Okolice Kołczygłów i Trzebielina

24 lipiec 2013r.

OKOLICE KOŁCZYGŁÓW I TRZEBIELINA Jest to północno-wschodnia część dawnego powiatu miasteckiego, obejmująca tereny niegdyś stanowiące włości przede wszystkim rodziny Puttkamerów. Przyrodniczo i krajobrazowo okolice te przypominają tereny wokół Lęborka i Wejherowa, a nieliczne małe jeziora znajdują się jedynie w południowej części tego terenu. Wielką ozdobą są za to wspaniałe lasy i dwie rzeki - Słupia oraz Wieprza.

Czytaj dalej...


Kościerzyna

24 lipiec 2013r.

KOŚCIERZYNA Kościerzyna od dawna rywalizuje z Kartuzami o miano stolicy Kaszub. Jako handlowe i administracyjne zaplecze miejscowości nad Wdzydzami chętnie odwiedzana jest przez turystów. Miasto, choć niewielkie, ma swój niepowtarzalny klimat. Dobrze się stało, że jeszcze w czasach PRL Kościerzyna otrzymała obwodnicę centrum i dziś tranzytowy ruch omija sam środek miasta. Z roku na rok Kościerzyna robi się też ładniejsza i bardziej turystyczna. Deptak, kawiarenki i sezonowe restauracje z ogródkami wprost zachęcają do odwiedzin.

Czytaj dalej...


Strona 2 z 2, < Poprzednia  1  [2]