Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

  [1]  2  Następna >

Duża i dobrze zagospodarowana wieś kaszubska -Wierzchucino

12 czerwiec 2010r.

Wierzchucino to duża i dobrze zagospodarowana wieś kaszubska o układzie wielodrożnym, położona 5,5 km na zach. od Żarnowca. Należy do gminy Krokowa. Przez wieś przepływa Bychowska Struga, uchodząca do pobliskiego Jez. Żarnowieckiego. Na pn. wsch. od wsi rozciągają się Wierzchucińskie Bagna, a na pd. i zach. Kępa Gniewinowska.

Czytaj dalej...


Władysławowo, dawniej Hallerowo

12 czerwiec 2010r.

Władysławowo miasto o pow. 33 km ciągnące się pasmem długości około 24 km od Chałup na Mierzei Helskiej do Karwi i liczy około 11,5 tys. mieszkańców. Centrum tego miasta położone na Kępie Swarzewskiej, u nasady Mierzei Helskiej powstało na gruncie starej osady pomorskiej, wymienionej w 1284 r. przez księcia Mściwuja II w formie Velaves, w 1407 r. jako Grosdorf w przekazie niemieckim i Wielka Wieś w 1598 r. W 1284 r. otrzymał ją od Mściwuja II Piotr Glabuna, znany również z innych wcześniejszych dokumentów. W latach 1627-28 należały do wsi 33 włóki ziemi, z czego 3 wolne do sołtysa. Mieszkało w niej 8 gburów i karczmarz. Kościół parafialny znajdował się w Swarzewie.

Czytaj dalej...


Zatoka Pucka - część Zatoki Gdańskiej

12 czerwiec 2010r.

Zatoka Pucka - nazwę taką nosi pn.-zach. część Zatoki Gdańskiej, wciśnięta klinem między klifowe brzegi kęp: Oksywskiej, Puckiej i Swarzewskiej oraz wyloty pradolin: Kaszubskiej i rzeki Płutnicy od zachodu a Mierzeję Helską od pn.-wsch. Za Zatokę Pucką bywa też uważany jedynie obszar wodny ciągnący się na pn. zach. od Mewiej Rewy czyli podwodnego wału piaszczystego biegnącego od Rewy do Kuźnicy. Głębokość tego mniejszego akwenu wynosi przeciętnie około 5 m a maksymalnie około 8 m w tzw.

Czytaj dalej...


Żarnowiec - obok Pucka i Helu najstarsza miejscowość

12 czerwiec 2010r.

Żarnowiec obok Pucka i Helu należy do najstarszych i najbardziej znanych oraz najczęściej odwiedzanych miejscowości na omawianym w tej książce terytorium. Należy do niej 45 gospodarstw, a liczy około 625 mieszkańców. Chlubi się najliczniejszym na Ziemi Puckiej i bardzo cennym zespołem zabytków architektury, plastyki i rzemiosła artystycznego. Żarnowiec jest jedną z najstarszych osad pomorskich. Wyrosła ona na terenie zamieszkanym już przed około 25 wiekami przez ludność kultury wschodniopomorskiej, po której pozostały cmentarzyska z grobami skrzynkowymi i popielnicami twarzowymi oraz brązowy skarb, składający się z nagolenników i naszyjnika. Odkryto tutaj 5 stanowisk archeologicznych tego rodzaju.

Czytaj dalej...


zbiornik wodny - jezioro Żarnowieckie 2010

12 czerwiec 2010r.

Żarnowieckie Jezioro, ten piękny krajobrazowo i rozległy zbiornik wodny leży na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, między kępami Żarnowiecką i Gniewinowską, w odległości 4 km od Bałtyku, od którego oddzielają go podmokłe Krokowskie Łąki i 32-metrowej wysokości wał wydmowy.

Czytaj dalej...


Druga wojna Światowa na Helu

01 marzec 2011r.

Z początkiem lat trzydziestych na plan pierwszy wysuwa się funkcja militarna Helu, zaakcentowana rozpoczęciem w 1931 r. budowy portu wojennego, przewidywanego na główną bazę Marynarki Wojennej. W 1936 r. utworzono Rejon Umocniony Hel. Spowodowało to poważne ograniczenie dla rybołówstwa, a przede wszystkim dla turystyki.

Czytaj dalej...


Kuźnica

27 wrzesień 2011r.

Kuźnica to miejscowość usytuowana jest w odległości 12 km od nasady półwyspu. W 1974 r. mieszkało tam 661 osób. Administracyjnie należy do miasta Jastarnia. Nazwa miejscowości po raz pierwszy występuje w 1570 r. w postaci Koszveldt. W 1627 r. wymienia się karczmarza z Kuczfelta.

Czytaj dalej...


Brzezno Szlacheckie

24 lipiec 2013r.

BRZEZNO SZLACHECKIE to jedna z większych wsi na Gochach, położona w pobliżu trzech jezior: Wiejskiego, Gwieździńca i Gwiazdy. Wzmiankowana była w XIV wieku, w ówczesnych granicach Pomorza Zachodniego. Jak sama nazwa wskazuje, była od początku osadą rycerską. Z czasem ziemia dzielona była pomiędzy licznych potomków i już w XVII wieku aż 14 rodzin uprawiało areał o powierzchni 8,5 tana.

Czytaj dalej...


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >