Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

  [1]  2  Następna >

Tyłowo

12 czerwiec 2010r.

Tyłowo to nieduża wieś, położona około 4 km na pd. wsch. od pd. krańca Jez. Żarnowieckiego i 3 km od drogi Wejherowo - Krokowa. Od wsch. posiada zaplecze w postaci dużych obszarów leśnych, od zach. rozciąga się podmokła rynna polodowcowa, której dnem płynie Piaśnica.

Czytaj dalej...


Żarnowiec - obok Pucka i Helu najstarsza miejscowość

12 czerwiec 2010r.

Żarnowiec obok Pucka i Helu należy do najstarszych i najbardziej znanych oraz najczęściej odwiedzanych miejscowości na omawianym w tej książce terytorium. Należy do niej 45 gospodarstw, a liczy około 625 mieszkańców. Chlubi się najliczniejszym na Ziemi Puckiej i bardzo cennym zespołem zabytków architektury, plastyki i rzemiosła artystycznego. Żarnowiec jest jedną z najstarszych osad pomorskich. Wyrosła ona na terenie zamieszkanym już przed około 25 wiekami przez ludność kultury wschodniopomorskiej, po której pozostały cmentarzyska z grobami skrzynkowymi i popielnicami twarzowymi oraz brązowy skarb, składający się z nagolenników i naszyjnika. Odkryto tutaj 5 stanowisk archeologicznych tego rodzaju.

Czytaj dalej...


Zabytki Żarnowca

12 czerwiec 2010r.

Zabytki Żarnowca. Leżący na nadmorskiej rubieży dawnej Rzeczypospolitej, w dużej odległości od uczęszczanych dróg lądowych, a od Bałtyku oddzielony szerokim pasem nieprzybytych niegdyś mokradeł klasztor żarnowiecki przetrwał dość szczęśliwie niszczące kataklizmy wojenne i prezentuje dziś turyście cenny zespół dzieł architektoniczno-plastycznych.

Czytaj dalej...


zbiornik wodny - jezioro Żarnowieckie 2010

12 czerwiec 2010r.

Żarnowieckie Jezioro, ten piękny krajobrazowo i rozległy zbiornik wodny leży na Wysoczyźnie Żarnowieckiej, między kępami Żarnowiecką i Gniewinowską, w odległości 4 km od Bałtyku, od którego oddzielają go podmokłe Krokowskie Łąki i 32-metrowej wysokości wał wydmowy.

Czytaj dalej...


Brzezno Szlacheckie

24 lipiec 2013r.

BRZEZNO SZLACHECKIE to jedna z większych wsi na Gochach, położona w pobliżu trzech jezior: Wiejskiego, Gwieździńca i Gwiazdy. Wzmiankowana była w XIV wieku, w ówczesnych granicach Pomorza Zachodniego. Jak sama nazwa wskazuje, była od początku osadą rycerską. Z czasem ziemia dzielona była pomiędzy licznych potomków i już w XVII wieku aż 14 rodzin uprawiało areał o powierzchni 8,5 tana.

Czytaj dalej...


Miastko i Okolice

24 lipiec 2013r.

MIASTKO I OKOLICE Jeszcze trzydzieści lat temu, gdy istniat powiat miastecki, do okolic Miastka można było zaliczać tereny koło Białego Boru (dziś w powiecie szczecineckim), Kępic (obecnie powiat słupski) i Koczały (powiat człuchowski). Dziś należy do nich właściwie tylko teren gminy Miastko oraz okolice Kołczygłów i Trzebielina - niegdyś rdzenia powiatu miasteckiego.

Czytaj dalej...


Kaszubskie Bieszczady

24 lipiec 2013r.

KASZUBSKIE BIESZCZADY - OKOLICE MIASTKA Okolice Miastka odznaczają się wyjątkową malowniczością ze względu na liczne morenowe wzgórza (kulminacja w rejonie Szybskiej Góry), mniejsze i większe kompleksy leśne oraz kilkadziesiąt różnej wielkości jezior. Choć brak tu wyznaczonych miejsc widokowych, co rusz możemy się zachwycać dalekimi perspektywami i doskonałym nasyceniem różnorodnymi szczegółami. Mało turystów, niewielu mieszkańców, sporadyczny ruch samochodów i niewielkie wsie sprawiają, iż można tu naprawdę odpocząć od codziennej krzątaniny i pośpiechu. Czas płynie sobie tu jakby odmiennym, wolnym strumieniem. Jeśli dodać do tego żywą miejscową kaszubską i ukraińską kulturę, to porównanie do Bieszczad okazuje sie zupełnie uzasadnione.

Czytaj dalej...


Świerzno

24 lipiec 2013r.

ŚWIERZNO leży na zachód od Kawcza, przy drodze do Polanowa. Już w średniowieczu było siedzibą parafii i jedną z głównych posiadłości Lettowów. W roku 1477 świerzyński majątek Lettowów obejmował także Świerzynko, Kawcze i osadę Biała. W 1519 roku większa część Świerzna przeszła w ręce Massowów, którzy rozwinęli tu hodowlę koni. W czasie wojny trzydziestoletniej duża wieś została mocno zniszczona i prawie się wyludniła. Późniejsza odbudowa koncentrowała się wzdłuż głównej wiejskiej drogi.

Czytaj dalej...


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >