Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

 

Jastarnia

22 wrzesień 2011r.

Jastarnia - Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Jastarni Wybudowany został w latach trzydziestych XX w. Jego czworokątna wieża zwieńczona jest pięknym hełmem i dzięki temu widoczna z daleka, od strony Zatoki Puckiej i otwartego morza. Kościół jest bardzo charakterystyczny, z marynistycznym wystrojeni i motywami rybackimi. Znajduje się w nim niepowtarzalna ambona w kształcie łodzi unoszonej przez wzburzone fale. Polichromie w tonacji biało-niebiesko-seledynowej tworzą niezwykły klimat, sprzyjający kontemplacji i zadumaniu. W świątyni znajdują się cenne zabytki malarstwa sakralnego - obraz Trójcy Świętej związany z Hermanem Hanem (1. pol. XVII w.) i wizerunek Matki Boskiej Świętolipskiej (XVII w.).

Czytaj dalej...


Chata rybacka w Jastarni

02 lipiec 2011r.

Chata rybacka w Jastarni Zbudowana została w 1881 roku. Jako budulec wykorzystano wyrzucone przez morze pozostałości rozbitych okrętów i statków. Wyposażenie pochodzi z XIX w. Najstarsze sprzęty rybackie sięgają jednak XV w. Chata rybacka w Jastarni stanowiła swoistego rodzaju centrum kultury - tu zbierali się wszyscy miłośnicy śpiewu i muzyki. Obecnie po muzeum oprowadza gawędziarz i poeta kaszubski Marian Selin. Przybliża on odwiedzającym historię, tradycję oraz kulturę Jastarni i rybaków.

Czytaj dalej...


Port Jachtowy w Jastarni

01 czerwiec 2011r.

Historia szkolenia żeglarskiego w Jastarni-Borze sięga lat 20. ubiegłego stulecia. To właśnie w tym okresie wybrano port w Jastarni na centrum szkolenia morskiego. Z funduszy pochodzących z Państwowego Urzędu Wychowania Fizycznego i Przysposobienia Wojskowego miał zostać wybudowany nowoczesny ośrodek, wyposażony w liczne jachty, szkolący młodzież. Od 1933 roku korzystali z niego członkowie Akademickiego Związku Morskiego, a od 1934 roku harcerze powołali Harcerski Ośrodek Morski w Jastarni. Jednym z kierowników ośrodka był znany Mariusz Zaruski, który organizował tu pierwsze szkolenia.

Czytaj dalej...


Port Rybacki w Jastarni

03 czerwiec 2011r.

Malowniczym miejscem w Jastarni jest port rybacki powstały z 1928 roku i przystań żeglugi pasażerskiej. Projekt portu został opracowany w latach 1925-1926. przewidywał założenie basenu portowego z maleńkim awanportem. Pogłębiano basen portowy refulując przyległe tereny, przygotowano tor podejściowy do mola o głębokości 3 m. które miało charakter pirsu przeładunkowego dla kutrów.

Czytaj dalej...


Dom Zdrojowy w Jastarni

02 czerwiec 2011r.

Inicjatorem powstania Domu Zdrojowego był ostatni przedwojenny wójt gminy Hel - Stelmaszczyk, który dążył, aby Jastarnia stała się kurortem z prawdziwego zdarzenia. Koncepcja budowy domu powstała w 1937 roku, plany architektoniczne w 1938 wykonał inż. Jana Konke. Pozwolenie na budowę zostało wydane 22 lutego 1939 roku prze; Urząd Morski, a prace rozpoczęto w lutym 1939 roku. Od strony Morza Bałtyckiego została wydzielona część zdrojowa, stanowiąca część parku wypoczynkowego. Powstała też szeroka aleja obsadzona ozdobnymi krzewami i drzewami. Roboty prowadzone były w zaskakująco szybkim tempie i w sezonie letnim 1939 roku obiekt otwarty został dla turystów.

Czytaj dalej...


Latarnia morska (Jastarnia-Bór)

01 czerwiec 2011r.

W celu uniknięcia dużej liczby katastrof morskich, postanowiono w 1872 r n-skraju wsi Bór (obecnie wschodnia część Jastarni), wybudować dodatkową latarni-morską. Jednakże od 1936 roku z uwagi na trudności techniczne me korzystano zje możliwości. Latarnia ta została wysadzona przez polskich obrońców wybrzeża w 193; roku, gdyż stanowiła punkt nawigacyjny dla wroga. Na przełomie 1938-1939 roki (w miejscu obecnej) rozpoczęto budowę nowej latarni morskiej. Świeciła nad woda* w okolicach Jastarni niespełna rok. Już we wrześniu 1939 r. uległa zniszczeniu wskutek działań wojennych.

Czytaj dalej...


Zwiedzanie Jastarni

05 czerwiec 2011r.

Kapliczka Św. Rozalii (Jastarnia-Bór) Wzniesiona została przez mieszkańców Boru w okresie epidemii dżumy podczas tzw wielkiej wojny północnej. W latach 1707-1711 zmarło około 229 mieszkańców Jastarn1 a wraz z Borem - 500. Z inicjatywy miejscowego proboszcza wioskę oddano pod opieki świętej Rozalii i w krótkim czasie zaraza znikła. Na pamiątkę tych cudownych wydarzeń, c; roku w pierwszą niedzielę września, wierni parafianie Boru i Jastarni biorą udział w uroczyste mszy świętej, modląc się o błogosławieństwo i łaski dla siebie, i swoich rodzin.

Czytaj dalej...