Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

 

Druga wojna Światowa na Helu

01 marzec 2011r.

Z początkiem lat trzydziestych na plan pierwszy wysuwa się funkcja militarna Helu, zaakcentowana rozpoczęciem w 1931 r. budowy portu wojennego, przewidywanego na główną bazę Marynarki Wojennej. W 1936 r. utworzono Rejon Umocniony Hel. Spowodowało to poważne ograniczenie dla rybołówstwa, a przede wszystkim dla turystyki.

Czytaj dalej...


Dzieje Helu.

27 luty 2011r.

Miejscowość leży w pobliżu cypla helskiego. Prawa miejskie nadane w XIII w. posiadała do 1872 r. i ponownie je uzyskała w 1963 r. Jej nazwa pochodzi od miana półwyspu i jest reliktem nazewnictwa skandynawskiego.

Czytaj dalej...


Zabytki Helu

27 wrzesień 2011r.

Średniowiecznym herbem Helu było wyobrażenie św. Piotra z kluczem w ręce. Od początku XVI w. spotykamy nowy herb miasta: na niebieskim polu żółty klucz, a po jego obu stronach dwie sześcioramienne gwiazdy. Tę formę herbu stosowano odtąd na przemian ze starą. Jeszcze w okresie dwudziestolecia międzywojennego istniała srebrna pieczęć miejska sprzed 1414 r. Przechowywał ją sołtys Helu. Koło o średnicy 35 mm zdobił wokół ornament skonstruowany z czterech łuków i czterech ostrołuków.

Czytaj dalej...