Urlop nad morzem

morze, jeziora, góry, Polska

  [1]  2  Następna >

Latarnia morska na Helu

05 lipiec 2011r.

Latarnia morska w Helu Ulica Bałtycka, zamknięta dla ruchu kołowego, prowadzi do smukłe], czerwonej wieży helskiej "Wizy", czyli latarni morskie], Z galerii, znajdującej się na wysokości prawie 40 metrów, można podziwiać rozległą panoramę, obejmującą Zatokę Gdańską oraz Półwysep Helski. Obecna helska latarnia wybudowana została w i 942 roku, jest ceglaną, ośmio kątną wieżą o wysokości całkowitej 4 1,5 metra oraz 197 stromych stopniach. Wejście na latarnie udostępniane jest dla zwiedzających codziennie, w okresie od początku maja do września, w godzinach 10.00 - 14 00 115.00- 19.00. tei. (058) 675 06 17.

Czytaj dalej...


Fokarium w Helu

05 kwiecień 2011r.

Fokarium Hel To miejsce fascynujące nie tylko najmłodszych turystów. Na jego terenie znajduje się kilka basenów, budynek mieszczący sale ekspozycyjną oraz edukacyjną, a także podziemie, z którego można, przez specjalne szyby, obserwować podwodne igraszki fok szarych. Zainicjowany przez Helską Stację Morską projekt ma doprowadzić do od tworzenia na wybrzeżu niewielkiego stada tych bardzo rzadkich obecnie zwierząt. Owocem tych starań były narodziny (25 lutego 2001 roku) małej foczki o imieniu Adam.

Czytaj dalej...


Ścieżka militarna Hel

11 maj 2011r.

Ścieżka militarna Najważniejsze historyczne obiekty militarne Nordy są chronione prawem jako zabytki architektury. W roku 1999 helscy harcerze wyznaczyli szlak turystyczny. Oznaczyli go białymi, prostokątnymi polami na pniach drzew. Umożliwia to dotarcie turystom do większości ciekawych obiektów militarnych.
Sala tradycji 9 Flotylli Obrony Wybrzeża

Czytaj dalej...


Hel - miasteczko

01 wrzesień 2011r.

Miasteczko położone na końcu półwyspu, liczące już ponad 700 lat. O randze miejsca świadczy choćby nazwa samego półwyspu - Helski. Dzieje Helu są zarówno burzliwe, jak i w pewien sposób tragiczne. Na szczęście ostatnie lata dobrze wróżą miasteczku na przyszłość. Pierwotna osada, zwana Starym Helem, znajdowała się około 1,5 km na zachód od obecnego miasta. Przejście na własność Gdańska | spowodowało upadek Helu w XV wieku. W okresie tym, ze względów | podatkowych, mieszkańcy zaczęli osiedlać się „poza miastem" i w ten ' sposób powstał obecny „nowy" Hel. Po rozbiorach nastąpił ostateczny upadek miasta, a w 1872 roku Hel stracił prawa miejskie. Dopiero pod koniec XIX wieku wieś zaczęła odżywać jako miejscowość letniskowa.

Czytaj dalej...


Hel Protestancki kościół św. Piotra

02 wrzesień 2011r.

Protestancki kościół św. Piotra, będący obecnie siedzibą Muzeum Rybołówstwa, wybudowano w XV wieku w pobliżu portu, istniejącego do dziś. W muzeum obejrzeć można wystawę etnograficzną łodzi i sprzętów rybackich z rejonu Zatoki Gdańskiej oraz południowego wybrzeża Bałtyku. Ponadto na ekspozycjach tematycznych prezentowane są dzieje Bałtyku, flora i fauna, warsztat szkutniczy, dzieje Helu oraz wystawa malarstwa marynistycznego. Ponad 21-metrowa dawna dzwonnica udostępniona jest obecnie jako punkt widokowy, z którego roztacza się wspaniała panorama portów wojskowego i rybackiego, Zatoki Gdańskiej i Helu. Obok muzeum, w porcie, znajduje się przystań Żeglugi Gdańskiej (regularne połączenia z Trójmiastem, 058/675 04 37).

Czytaj dalej...


Latarnia na Helu

06 wrzesień 2011r.

Latarnia na Helu istniała już w XVII wieku. Oczywiście wówczas palono na końcu półwyspu jedynie wielkie ognisko. Pierwsza murowana bliza powstała tu w końcu XVIII stulecia. Istniejąca dziś przy ul. Bałtyckiej latarnia została wybudowana przez Niemców w 1942 roku, w miejscu wysadzonej przez obrońców Helu latarni XIX-wiecznej. Helska bliza (tak po kaszubsku nazywa się latarnia) mierzy 41,5 metra i w sezonie udostępniona jest dla zwiedzających (od 10 do 14 i od 15 do 18).W pobliżu latarni zachował się kompleks oryginalnych XXI-wiecznych budynków mieszkalnych oraz interesujący obelisk poświęcony tragicznie zmarłemu tu latarnikowi Mayowi. Ciekawostką może być fakt, iż helska latarnia była jedyną, którą odwiedził na polskim Wybrzeżu Józef Piłsudski (w lipcu 1928 r.).

Czytaj dalej...


Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego w Helu

06 wrzesień 2011r.

Stacja Morska Uniwersytetu Gdańskiego, działająca w Helu, ma przedwojenne tradycje.W latach 30. pionier polskiej oceanografii prof. Kazimierz Demel prowadził tu Morskie Laboratorium Rybackie. Dziś jest to placówka badawcza, pracująca nad programami naukowymi dotyczącymi nieużytkowych gospodarczo gatunków ryb bałtyckich. Stacja zajmuje się również działalnością edukacyjną.O Stacji Morskiej UG stało się głośno, gdy w Helu pojawiła się foka Balblina.

Czytaj dalej...


Port Marynarki Wojennej w Helu

09 wrzesień 2011r.

Port Marynarki Wojennej znajduje się w zachodniej, wydzielonej części miasta. Jego zwiedzanie jest już możliwe, niemniej należy to wcześniej uzgodnić z Komendą Portu Wojennego. Port wybudowano na początku lat 30. XX wieku, w miejscu wspomnianego Starego Helu. Przed 1939 rokiem powstał duży basen portowy oraz obiekty bazy morskiej - podziemna elektrownia i rozmieszczone w lesie schrony, składy amunicyjne, minowe oraz torpedowe.

Czytaj dalej...


Strona 1 z 2,   [1]  2  Następna >